ГОЛОВНА Про музей Колекція Виставки МУЗЕЙ TV МУЗЕЙ ДІТЯМ Вiдвiдувачам Новини Видання Нашi проекти Контакти
c    19.05.2011
по  19.06.2011

Ірина Левитська : Живопис


19 травня відкривається ретроспективна виставка живопису Ірини ЛЕВИТСЬКОЇ – мисткині, яка впродовж п’ятдесяти років активної творчої діяльності виявила себе як монументаліст, живописець, графік, журналіст, а також знавець історії, театру, музики, літератури. 


В експозиції представлено понад 50 творів, що демонструють різні періоди її творчості та окреслюють коло головних тем, над якими художниця працювала.


З нагоди відкриття виставки, музеєм видано каталог творів художниці – його буде презентовано в межах урочистого відкриття.

Киянка у третьому поколінні, Ірина Левитська походить із творчої родини – мама й бабуся були акторками. З ранніх років вона мандрувала із театральними колективами, виконувала дитячі ролі. Роки війни Ірина Георгіївна пережила в окупації, разом з іншими вигнанцями її було вивезено до Австрії, де вона продовжила перерване війною навчання у КХСШ ім. Т.Шевченка у Вищій школі ужиткового мистецтва у Відні (1944-1946). В Україні вищу професійну майстерність здобувала у Львівському державному інституті декоративного і прикладного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв) на монументальному факультеті, де педагогами із фаху були нині вже класики українського мистецтва  Й.Бокшай, Р.Сільвестров, Р.Сельский.

У 1960-90-х художниця працювала в царині монументального мистецтва, створила понад 200 монументальних творів у різних техніках, серед яких: вітражі в музеях Т.Шевченка (1961), Лесі Українки (1962), М.Рильського (1967), 17 вітражів у Переяслав-Хмельницькому археологічному музеї  (1972-1975), 8 вітражів Будинку композиторів у Ворзелі (1977), вітражі, карбування на станціях метро «Поштова площа», «Контрактова площа» (1976-1977), «Лісова» (1979) у Києві та ін. Теми, що їх розробляла художниця для монументальних творів, згодом розвивала у живописі й графіці.


Обшири різносторонніх зацікавлень художниці виявляються у серіях акварелей, літографій, ліногравюр «Історія Київської Русі» (1970-1990), живописних полотнах різних років – рефлексіях на теми творчості  М.Гоголя, Т.Шевченка, Лесі Українки, Е.Т.А.Гофмана, М.Булгакова та інших класиків української та світової літератури. 


Театр завжди залишався одним із центрів тяжіння, довкола якого розвивалися творчі шукання художниці, актори і сцена – важлива домінанта численних серій. Так само як і Київ у різних його культурних вимірах  пронизав її мистецьку й літературну творчість. Особливою темою творчості художниці є музика, її відчуття вона відтворює у кольорі, персоніфікує у портретах композиторів різних століть.


Вона є членом Національної спілки художників України (1963), членом Національної спілки журналістів України; Лауреатом міжнародної премії ім. Гулака-Артемовського. У 2007  Ірині Левитській присвоєно почесне звання Заслуженого художника України.

Наразі Ірина Левитська продовжуеє активно працювати в різних техніках живопису та графіки. 


Виставка триватиме до 19 червня.


У 1960-90-х художниця працювала в царині монументального мистецтва, створила понад 200 монументальних творів у різних техніках

Мар'яна Мусій
куратор виставки