Новітній арт-текстиль України

Новітній арт‑текстиль України

Під час проведення Євро‑2012 Київ здатний вразити своїх співвітчизників не тільки спортивними, але й мистецькими досягненнями. Музей сучасного мистецтва України у співпраці з Українською секцією Міжнародної організації арт‑критиків АІСА презентує виставку новітнього арт‑текстилю України, який в нульових роках XXI століття стрімко розвивається і збагачуюється новими оригінальними засобами виразності, значно розширюючи свій художньо‑стилістичний діапазон та демонструючи різноманітні підходи до втілення образно‑пластичних ідей майстрів тканини.

У залах МСМУ презентовано твори 32‑х найвіртуозніших високопрофесійних «майстрів‑реформаторів» художнього текстилю з Києва, Львова, Полтави, Харкова, Черкас, Івано‑Франківська, Луцька, Херсона, Вінниці, Чернігова. Їх творчість дає всі підстави стверджувати, що в 2000‑х роках арт‑текстиль України у вітчизняному мистецькому просторі набув цілком нового звучання.

Виставка засвідчує невпинне прагнення митців до творчого експерименту в гобеленах, панно, об’ємно‑просторових композиціях у таких традиційних техніках, як ткацтво, вишивка, повсть, батик і у відносно нових для українців – «черпаний» папір, квілт, колаж, текстильна аплікація.

Куратори виставки (Зоя Чегусова, Тетяна Кисельова) намагались включити до експозиції твори різної спрямованості – фігуратив і абстракцію, площинні і об’ємно‑просторові композиції, розкриваючи незвичність і неочікуваність як в жанрах, так і в системі образності новітнього арт‑текстилю України.

Яскраво вираженою орієнтацією на культ гармонії і краси, філософськими підтекстами вирізняються гобелени Л. Жоголь, Н. Пікуш, О. Парути‑Вітрук, О. Риботицької, В. Ганкевич, О. Маріно, О. Левадної, Т. Ядчук‑Богомазової, О. Ковача, Н. Грекової, які демонструють дивовижне вміння всотувати і перевтілювати національні традиції у своїх гранично сучасних творах.

Безмежний плин образів на перетині предметного і орнаментального світів втілюють у своїх оригінальних вишитих панно в голковій техніці Н. Борисенко, Л. Борисенко, О. Мороз, О. Маріно, І. Шостак‑Орлова, О. Куца‑Чапенко, які вражають символікою, метафорами, асоціаціями.

Неочікувані фактурні і пластичні якості, несподівані комбінаторно‑пластичні ходи текстилю виявляють колажі та аплікації в авторських мішаних техніках Т. Кисельової, М. Кирницької, О. Суходолової, І. Кіршиної, В. Ганкевич, Н. Гедзевич, М. Фізер.

Неординарні пошуки нових можливостей графічно‑живописної мови несуть у собі розписи на тканині Н. Гронської, М. Кирницької, Н. Борисенко, Т. Ядчук‑Богомазової. Привертає увагу оригінальність техніки ручного «черпаного» паперу А. Попової, виразність пластики волоконної стихії в повстяній композиції В. Андріяшка.

Елементи новизни, свіжості погляду на текстиль привносять в експозицію об’ємно‑просторові композиції – текстильні ширми М. Базак, Г. Вершиніної, інсталяції Т. Мялковської, Г. Дюговської, Б. Губаля, Л. Шилімової‑Ганзенко і С. Шилімова, Л. Білик, асамбляжі А. Жмайло і О. Маріно.

Виставка засвідчує, що арт‑текстиль нульових років XXI століття переживає складні художні трансформації, які можна порівняти навіть з мистецькими новаціями авангарду початку XX століття, завдяки чому ця галузь професійної творчості набуває все вагомішого звучання в контексті сучасного українського мистецтва.

Так, розвиваючись у руслі художніх ідей і нарівні з іншими видами мистецтва, «дрейфуючи в широтах» постмодернізму і неоавангардизму, український арт‑текстиль у 2000‑х перетворився на самобутній національний феномен, що яскраво ілюструє виставка «Новітній арт‑текстиль України» в Музеї сучасного мистецтва України.

Чегусова Зоя

автор ідеї і куратор виставки,

Президент Української секції

Міжнародної асоціації арт‑критиків АІСА,

науковий співробітник відділу

декоративного мистецтва ІМФЕ

ім. М. Т. Рильського НАН України,

Заслужений діяч мистецтв України.