Львів-АРТекстиль

Тихе шурхотіння золотого листя, оповитого вологим теплом «бабиного літа», як найкраще налаштовує на зустріч з емоційним, але напрочуд теплим мистецтвом текстилю, яке експонується у залах Музею сучасного образотворчого мистецтва. Це перше представлення у Києві львівського осередку художнього текстилю, про вагоме значення якого для українського мистецтва неодноразово говорили і писали вітчизняні критики.

Так склалося, що Львів став основним осередком розвою професійного художнього текстилю. Саме Львів, з його здатністю випромінювати інтелектуально-творчу енергетику, вплинув на те, що сучасне мистецтво текстилю не лише адаптувало загальносвітові формотворчі та технологічні новації, але й трансформувало їх у своєрідний спосіб, де простежуються  глибинні інтенції національної традиції.  Знаковим є і те, що саме найвідоміший кавовий бренд Львова – «Галка» – підтримав наших художників у їх планах проведення цієї виставки. Адже мистецьке життя Львова традиційно має присмак кави.

Активна творча позиція львівських мисткинь текстилю (так виглядає тендерна політика у цьому сегменті) дозволила відійти від поширеного донедавна розуміння цього мистецтва лише як ужиткового з його простором побутування. Міцні позиції фахової школи сприяли формуванню феномену «львівський текстиль», базові засади якого присутні і у творчості багатьох її вихованців, що працюють сьогодні у різних регіонах України. Натомість, «львівський текстиль» як окремішнє явище ще не достатньо відомий ширшому загалу поза межами нашого міста. Сподіваємося, що виставка «Львів-АРТектиль» допоможе киянам і гостям столиці відкрити для себе цю сторінку сучасного українського образотворчого мистецтва, адже саме так нині можна розглядати художній текстиль, який давно вже розширив кордони свого мистецького простору.

Шанувальники класичного гобеленового ткацтва зможуть побачити на виставці сучасний львівський гобелен, образно-пластична мова якого збагачена різноманітними авторськими технологічними новаціями (О.Риботицька, В.Ганкевич, Л.Квасниця, М.Стрільчук).

Поруч із класичними техніками, до яких належить також «батиковий» розпис (В.Дубовик, Д.Якимчук)  та аплікація (О.Парута, Н.Шимін, Д.Якимчук, М.Тіменик), в експозиції представлені панно, виконані у різноманітних текстильних техніках. Мова йде про «волокняно-клеєву» техніку (С.Бурак, Т.Печенюк,  М.Антоняк), «ручно-черпаний папір» (А.Попова, Р.Скоропад), «валяння» (Л.Лупул) та авторські техніки (М.Тіменик, Н.Кука, Т.Барабаш, Л.Савченко, Ю.Булич). Автори усіх цих моно- та полі-структур задіюють складне трактування «колажного простору» панно.

Оскільки художній текстиль повсимісно опанував просторові якості  сучасного формотворення, на виставці також можна зустріти дуже виразні інсталяційні твори, у створенні яких застосовуються як текстильні так і інші матеріали: метал, дерево, пластик, скло, вода тощо (О.Борисова, Н.Шимін, В.Буряник, І.Мамчук).

Сподіваємося, що виставка, яка поруч із вже знаними митцями представляє творчість креативної молоді, засвідчує тим самим, що сучасний художній текстиль – це невичерпне джерело творчих рефлексій, які попри свою локальність мають підстави впливати на загально мистецький дискурс. Таміла Печенюк