«ДИНАСТІЯ. 100 РОКІВ У МИСТЕЦТВІ»

В.А. Чепелик

У Національній Спілці художників України є багато творчих родин, але серед них є унікальні – це творчі династії, у яких із покоління в покоління на генетичному рівні передається любов до образотворчого мистецтва, професійні навички, відданість своїй справі. Такі династії є частиною живої  історії українського мистецтва і культури, їх розвитку і становлення , свідками і учасниками яких вони були.

Однією з таких унікальних родин є династія Сльоти Петра Дорофійовича та Зорі Галини Денисівни, яка на сьогодні налічує вже чотири покоління талановитих професійних художників. Історія родини починається у важкі післявоєнні роки. За плечима Петра Дорофійовича  були роки навчання в майстерні великого українського митця Федора Кричевського та довгі роки військової служби під час Другої світової війни, за плечима Галини Денисівни – навчання  у майстерні Олексі Шовкуненко , втрата у війні першого чоловіка Шевченко Миколая та роки окупації. Їх зустріч відбулась у стінах Київського художнього інституту, де вони вчились, працювали, народжували дітей – у приміщенні інституту був влаштований гуртожиток, де жили художники. За веселу вдачу та дружне відношення до друзів і колег всі називали їх – «Мама Галя» та «Папа Петя».

Ніякі побутові складності ніколи не ставали на заваді Сльоти П.Д. та Зорі Г.Д. їх творчій діяльності – вони багато і захоплено працювали, брали участь майже в кожній республіканській виставці, Петро Дорофійович викладав у Київському художньому інституті. Вони були одними з тих митців старшого покоління, світогляд яких формувався у тридцяті роки, коли точилася гостра боротьба за утвердження реалістичних принципів українського мистецтва радянської доби. Вони знайшли себе у манері художників-реалістів, яка відрізнялась патріотизмом, гуманізмом, любов’ю до рідної природи, щирістю в її відтворенні, високим професіоналізмом.

Свою щиру захопленість мистецтвом вони передали своїм дітям – Шевченко Миколі Миколайовичу, Сльоті Ользі Петрівні та Сльоті Оксані Петрівні, кожен з яких знайшов свій шлях і манеру в образотворчому мистецтві; вони у свою чергу своїм дітям – Шевченко Катерині, Шевченко Богдану, Кохаль Наталії, Попіновій Оксані, Попіновій Галині, які трансформують мистецькі традиції родини у нові сучасні форми та жанри. Їх діти також стали на цей шлях – навчаються у Національній Академії мистецтва та архітектури та Державній художній школі ім.. Т.Г.Шевченко. Як складеться їх творча доля покаже час, але вже зараз можна з впевненістю сказати, що вона буде пов’язана з мистецтвом.

Особливо хочеться згадати чоловіків родини, які ставали батьками, творчими партнерами, підтримкою та опорою багаточисленного жіноцтва династії, які своїм талантом додавали нових барв до творчого життя родини – це : Кохаль Володимир Володимирович, Попінов Микола Олесандрович, Кантеміров Олексій Олексійович, Ломовський Анатолій Іванович,Титов  Антон Вадимович.

Видання каталогу що  присвячений життю та творчості цієї династії, кожен член якої має свій неповторний стиль, але усі об’єднані любов’ю до мистецтва , стане вагомою та цікавою подією у мистецькому житті України.

Щиросердечно вітаю всю родину «Папи Петі» та «Мами Галі» з цією подією та бажаю моїм колегам здорв’я, натхнення та подальших творчих звершень.

Голова Національної Спілки художників України Чепелик В.А.