«ДИНАСТІЯ. 100 РОКІВ У МИСТЕЦТВІ»

А.В. Чебикін

Знати цю родину, дружити з нею, спілкуватися, співпереживати – і це протягом багатьох років, стало частиною мого і моєї родини життя. Тому я маю право, і обов’язок сказати й про цю виставку, і про це видання, що його ви тримаєте в руках, і так як і я дивуєтесь унікальності цієї події.

Чотири покоління художників професіоналів. Довголітнє безперервне тяжіння ї любов до мистецтва, до фарб і пензлів, до полотна, до атмосфери мистецького середовища з дитинства, протягом чотирьох поколінь, у багатьох сім’ях, поріднених і об’єднаних мистецтвом, мистецтвом образу, кольору, пластики, любов’ю до життя, краси і постійної й непоборної сили натхнення, та ще й міцними родинними зв’язками.
Майже всі вони – це вихованці Київського державного художнього інституту починаючи з Галини Денисівни Зорі та Петра Дорофійовича Сльоти – учнів майстерні класика українського живопису Федора Кричевського .

Фундатори династії художників, твори яких ми сьогодні бачимо на цій унікальній виставці, були провідними живописцями в українському образотворчому мистецтві. Вони творили в колі митців 1950 – 1960-х рр. далеких від кон’юнктурних завдань, поставлених владою.

Нове покоління цієї родини увійшло у світ мистецтва 80-х років XX століття, отримавши мистецькі традиції родини і високу школу професорів КДХІ. І Олі Сльоти і Оксані Сльоті пощастило навчатися у прекрасного живописця і педагога Тетяни Яблонської. ЇЇ школа створила ціле покоління прекрасних українських живописців. За десять років існування майстерні Т. Яблонської у КДХІ було започатковано підґрунтя для оновлення погляду і діяльності в галузі образотворчого мистецтва нового покоління молодих українських художників. І не тільки тих, хто навчався у майстерні професора Т. Яблонської.
Тому природньо виростає наступне покоління художників, вже онуків Галини Зорі та Петра Сльоти, а згодом і правнуків. Отже ми будемо знайомитися з представленими на виставці творами 18-ма художниками з однієї династії, з чотирьох поколінь.

Я не називаю всі прізвища та імена, адже вони є у статті мистецтвознавця. Я бачу величезну родинну силу цієї мистецької Династії, митців які починали творити у середині XX століття, а їхні онуки – вже молоді художники, а дехто ще навчається у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. І дай Боже, щоб цей процес високої любові до мистецтва був безперервним, оновлювався і оновлювався, як  навесні пробуджуються бруньки на гілках, а згодом буяє своєю красою і плодами розкішне дерево.
Президент Національної академії мистецтв України,
Ректор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури,
А. В. Чебикін